LEXUS LS

PEKSKÄRMSKONTROLL

Bilens främsta informationskälla är den 8" färgskärm (Electro Multi Vision - EMV), som sitter i mittkonsolen. Du kan använda den mycket skarpa pekskärmen för att styra ett antal av bilens system, som t ex navigering, ljud och elektronisk klimatkontroll. I Lexus LS 600h är det även möjligt se Lexus Hybrid Drives kraftflödesanimationer.

Navigationssystemets tydliga grafik täcker Västeuropa med kartor i både stor och liten skala. I länder med Dynamic Route Guidance (DRG), uppdateras det med den senaste trafikinformationen så att du kan undvika förseningar.

Tack vare att mobiltelefonen kan anslutas via Bluetooth® är det möjligt att ringa med rattkontrollen eller röstaktivering och du kan till och med se adressboken på EMV-skärmen.

Båda ljudsystemen, inklusive Mark Levinson® Reference Surround, kan styras via EMV-skärmen.

För mer information, klicka här Ljudsystem.

Alternativet intelligent parkeringsassistans visas också på pekskärmen.

För mer information, klicka här Intelligent parkeringsassistans.

För ännu större säkerhet och bekvämlighet kan ett antal av de system som manövreras via pekskärmen även kontrolleras via röststyrning.

Tillbaka till LS huvudegenskaper
top image